18 Şubat’a Dikkat: Bu Ülke, Bitcoin ve Altcoin’leri Yasallaştırıyor!

telegram

Rusya, Bitcoin ve altcoin’leri düzenlemek adına yeni adımlar atıyor. Rus hükümeti, ülkenin Maliye Bakanlığı tarafından önerilen kripto para birimi endüstrisi düzenleme konseptini destekliyor.

Rusya’dan Bitcoin ve altcoin adımı

Rus hükümeti kripto paralara yönelik yaptığı yeni açıklamada, “Yönetmeliklerin uygulanması, kripto için gerekli düzenleyici çerçevenin oluşturulmasını sağlayacak, kripto para endüstrisini gölgelerden çıkaracak ve yasal ticari faaliyetler olasılığını yaratacaktır,” ifadelerini kullandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya Merkez Bankası ile Maliye Bakanlığı arasındaki kripto para birimi düzenleme anlaşmazlığı konusunda birlik çağrısında bulunmasından bir aydan kısa bir süre sonra; ülke, yeni ortaya çıkan varlık sınıfını alternatif bir para birimi olarak tanımaya hazır gibi görünüyor.

kripto para robotu
Rusya'dan Kripto Para Birimlerine Vergi Hazırlığı

Yerel haber kaynakları hem Rusya Merkez Bankası hem de hükümetin ülkenin kripto para birimlerinin nasıl düzenleneceğine dair bir yasa tasarısı yayınlamasını görmek için bir anlaşmaya vardığını bildirdi. Rapora göre, 18 Şubat’a kadar Ulusal Meclise sunulması beklenen taslak düzenleme, dijital finansal varlıklardan ziyade “para birimlerinin analoğu” olarak sınıflandırılan Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere kripto para birimlerinden oluşacak. Ancak rapor, kripto para birimlerinin dağıtımının ve dolaşımının yalnızca bankalar gibi lisanslı aracılar aracılığıyla gerçekleşeceğini de ekledi.

8.000 doların üzerindeki işlemler bildirilecek

Rapor, 6.000 ruble (yaklaşık 8.000 dolar) ve üzeri kripto para birimi işlemlerinin ilgili makamlara bildirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Buna karşılık, yetki alanı dışındaki ilgili işlemler suç teşkil edecektir. Ayrıca, yasa tasarısı yasalaştığında kripto para birimlerinin bir ödeme aracı olarak yasa dışı kabulü için para cezaları uygulanacak. Rus hükümeti yaptığı açıklamada, “Düzenlemenin amacı, kripto para birimlerinin dolaşım mekanizmasını finansal sisteme entegre etmek ve kredi kurumlarındaki nakit akışları üzerinde kontrol sağlamaktır” dedi.

kripto para robotu