Altın İçin Önemli Veriler Açıklandı: “Bu Seviyeler Bekleniyor!”

telegram

ABD TÜFE %7,5 gelerek  beklentileri aştı, gözler Fed’de

Perşembe günü, ABD Çalışma Bakanlığı ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin Aralık ayındaki 0,5’lik artışın ardından Ocak ayında %0,6 yükseldiğini açıkladı. Ekonomistler %0,4’lük bir artış tahmin ederken, veriler konsensüs tahminlerini geride bıraktı. Yıllık enflasyon da beklenenden çok daha sıcaktı ve 40 yıllık zirvelere yeniden ulaştı. Bazı ekonomistler enflasyonun %7,3’e yükselmesine hazırlanıyorlardı. Bu arada, çekirdek TÜFE de, Aralık ayındaki %0,6’lık artıştan sonra geçen ay da %0,6 arttı.

Neils Christensen’a göre altın piyasası, Çarşamba gününün 1.830 dolarda ilk direncin üzerine çıkmasının ardından teknik satış baskısı gördüğü için en son enflasyon verilerine fazla tepki vermiyor. Nisan altın vadeli işlemleri en son, günlük %0,66 düşüşle 1.824,40 dolardan işlem gördü. Bazı analistler, en son enflasyon verilerinin önümüzdeki ay Fed’in agresif tavrına ilişkin beklentileri artırması nedeniyle altın piyasasının bir teklif yakalayamadığını belirtiyor. Mart ayında 50 baz puanlık bir artırım için tahminler sağlamlaşmaya devam ediyor ve piyasalar şimdi bu yıl altı faiz artırımı potansiyelini fiyatlıyor.

kripto para robotu
Altın

CIBC kıdemli ekonomisti Katherine Judge, “Geniş tabanlı fiyat artışları, Fed’in şahin duruşunu sağlamlaştırıyor ve faiz artırımlarının aciliyetini artırıyor” yorumunu yapıyor. Capital Economics’te kıdemli ABD ekonomisti Andrew Hunter, Ocak ayı enflasyon verilerinin, küresel tedarik zinciri sorunlarının hafiflemeye başlamasıyla yılın en önemli işaretini temsil edebileceğini söylüyor. Ancak, fiyatların zirveye yakın olmasına rağmen, 2022’ye kadar yüksek kalmaya devam edeceğini de sözlerine ekliyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Çekirdek enflasyonun bu yıl aşağı çekilmesi için daha olumlu baz etkileri ve arz kıtlığının kısmen hafifletilmesini beklerken bu veri, bir süre daha Fed’in hedefinin oldukça üzerinde kalacağını gösteriyor.

kripto para robotu