DolarTL’de gözler TCMB toplantısında olacak

telegram

Dün akşam yayınlanan Fed tutanaklarında enflasyon riskinin yukarı yönlü olduğu belirtildi. Ocak ayında beklentileri de aşarak %7,5’e yükselen  ABD enflasyon verisi sonrası piyasalarda Fed’in mart ayındaki FOMC toplantısında 50 baz puan faiz artışına gidebileceği beklentisi oluştu. Dolar gelişmekte olan para birimleri karşısında değer kazanıyor.

Gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde Fed baskısı takip eidlirken bugün içeride TCMB’nin faiz kararı takip edilecek. Ocak ayında %48,69’a yükselen yıllık enflasyon verisine karşılık TCMB’nin politika faizini %14 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor. Faizlerde bir değişiklik olmaması durumunda piyasanın gözü toplantı metninde sonraki aylar için verilecek mesajlarda olacaktır.

kripto para robotu

Dolar kuru TCMB kararı öncesinde 13.60 seviyesinde bulunuyor. Kurda 13.65 seviyesi direnç görevi görüyor. Forex analistleri 22 günlük hareketli ortalamanın bulunduğu 13.52 seviyesinin destek olarak izleneceğini belirtirken yükseliş eğilimi için 13.65 seviyesi üzerinde günlük kapanış görülmesi gerektiğini belirtiyor. 13.65 üzerinde 13.80 direnç seviyesi takibe alınabilir. 13.52 seviyesinin aşağı yönde aşılması durumunda ise gevşemenin 13.25 yakınlarında sınırlı kalması beklenebilir.

kripto para robotu