DolarTL’de takip edilen teknik seviyeler

telegram

Haftaya 13.54 seviyesinde başlayan DolarTL hafta içerisinde 13.26 seviyesine kadar gerilese de buradan gelen alımlarla yükselişini sürdürerek 13.57 seviyesine yükseldi.

Ocak ayı enflasyon verisinin yıllık bazda %48,69’a yükselmesi sonrası enflasyon ve politika faizi arasındaki fark da iyice açılmış oldu. Dolar kurundaki görünüm her ne kadar yukarı yönlü olsa da kur korumalı mevduata yönelik gelişmeler yükselişin sınırlı kalmasında etkili olmaktadır. Yurt içi yerleşiklerin döviz hesapları kur korumalı mevduatın uygulanmaya başlandığı tarihten itibaren 9 milyar dolar gerileme kaydetti.

kripto para robotu

Yurt dışında da enflasyon görünümünün bozulduğu takip ediliyor. Fed’in ardından Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’dan da şahin açıklamalar geldi. Ocak ayında enflasyonun gerilemesi beklenirken yıllık %5,1’e yükselmesinin ardından enflasyon görünümüne yönelik risklerin yukarı yönlü olduğu belirtildi. Artan jeopolitik riskler nedeniyle enerji fiyatlarındaki yüksek seyir enflasyon görünümüne ilişkin riskleri artırıyor.

Bugün ise gözler ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinde olacak. Bu hafta açıklanan ADP özel sektör istihdam değişimi düşüşe işaret etmişti. Tarım dışı istihdamın da beklentilerin altında gelmesi Fed’in faiz artırım sürecine yönelik algılarda değişiklik yaratabilir. Ancak Fed tek bir veriye bakarak faiz artırım kararında radikal değişiklik yapmayacağından verilerin trendi önemli olacaktır.

Forex analistleri DolarTL’de yukarı yönlü seyirler takip edilse de yükselişlerin sınırlı kaldığını ifade ediyor. Yükselişin devamı için 13.65 seviyesi üzerinde seyirler görülmesi gerekiyor. 13.65 seviyesinin aşılması durumunda yukarıda 13.80 direnç seviyesi izlenebilir.  13.65 seviyesi altında ise 13.25 ve 13.65 seviyeleri arasında dalgalanmanın devam edebileceği ifade ediliyor.

kripto para robotu