EUR/USD 2022 Görünümü: Politika yapıcılar enflasyonu kovalamaya devam edecek ve dolar da bundan en iyi şekilde faydalanacak

Kripto Para Kazandıran Robot

2021’de köprünün altından çok sular aktı ve her zamanki gibi dolar bu çalkantılı zamanlarda bundan en iyi şekilde yararlandı. Dolar, ABD Federal Rezervi’nin daralmaya başlama kararına övgüde bulunarak yılı güçlü bir görünümle kapatıyor.

Kripto Para Kazandıran Robot

Bununla birlikte, ABD merkez bankası sıkılaştırma yolunda bir değişiklik için ne yalnız, ne de ilk. Kanada ve Yeni Zelanda merkez bankaları önlemleri ilk açıklayanlar olurken, Avustralya Rezerv Bankası ileriye doğru bir adım attı ve İngiltere Merkez Bankası‘da bir hamle yapma tehdidinde bulunuyor. Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası, hala “bekle ve gör” modunda olan geride kalanlar arasında yer alıyor.

EUR/USD davranışını anlamak

Joe Biden, 20 Ocak 2021’de 46. ABD Başkanı olarak Donald Trump’ın yerine geçti. Onu sevebilir veya ondan nefret edebilirsiniz, ancak hiç şüphe yok ki Trump, sızdırılan raporlar, ani ve beklenmedik kararlar verilmesi ve genel olarak volatilitenin teşvik edilmesiyle, finans piyasaları için çok daha eğlenceliydi.

Biden, Hazine Bakanı olarak Janet Yellen’ı önermekle kalmadı, aynı zamanda Jerome Powell’ı, ikinci bir dönem için Federal Rezerv Başkanı olarak aday gösterdi, yani Powell’ı dört yıl bizimle olacak. Biden, Powell’ın pandemi krizinin ilk aşamalarında aldığı “kararlı tutumu”, kendisinin göreve yeniden atanması için bir neden olarak gösterdi.

Mart 2020’de dünyayı vuran koronavirüs pandemisi, daha iyi bir ekonomik perspektif olmasına rağmen halen devam ediyor. Aşıların piyasaya sürülmesi, ekonomik geri dönüşün yanı sıra umut da geri getirdi. Ama kelebek etkisi olmadan kaos olmaz. Kapanma önlemlerinin kaldırılması ve genel olarak, “normal”e giden yol, beklenmedik bir şekilde fiyatları dünya çapında on yılların en yüksek seviyelerine çıkardı. Küresel makine yavaş yavaş donatılırken tedarik zinciri sorunları, beklenenden çok daha büyük hale geldi. Tüketici talebi veya daha yüksek talep umutları arzı geride bıraktı ve böyle bir durumun ucu bucağı yoktu.

OPEC+ rekor üretim kesintilerini hafifletme konusunda tamamen muhafazakar davrandıkça, gaz fiyatları fırladı. Kuruluş, 2020’de üretimi kabaca 10 milyon varil veya küresel arzın %10’u kadar azalttı ve yıl boyunca yaklaşık 3,8 milyon varile geri döndü. Son toplantılarında, Ocak 2021’de üretimi günde 400 bin varil artırmaya karar verdiler. Üreticiler, devamlı bir şekilde üretim hedeflerini tutturamadılar, ancak Eylül ve Ekim aylarında piyasalara planlanandan yaklaşık 700 bin varil daha az petrol pompaladılar.

Kripto Para Kazandıran Robot