Jeopolitik riskler DolarTL’ye yön veriyor

telegram

Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgal girişimi devam ederken küresel piyasaların güvenli limanlara ve Dolara olan ilgisi sürüyor. Dolar endeksi son dört günün yüksek seviyeleri olan 97.40 seviyelerinde hareket ediyor.

Bu sabah gelişmekte olan ülke para birimleri Dolar karşısında karışık seyrediyor. Rus Rublesi Dolar karşısında %2.9 değer kazanırken son iki gündür yaşanan sert düşüşü telafi etme çabasında görünüyor. Buna karşın Rusya’daki gerilimin devam etmesi halinde para birimindeki düşüş eğiliminin de süreceğine yönelik görüşler bulunuyor.

kripto para robotu

Bununla birlikte DolarTL güne %1 değer kaybıyla başladı. Küresel piyasalarda yaşanan gerilim ve belirsizlik yatırımcıların Dolara yönlenmesini desteklerken Türk Lirasını baskılıyor. DolarTL dün sabah 13.80 seviyesini görse de küresel piyasalarda risk iştahının zayıflaması ile 13.95 seviyesine yükseldi. Petrol fiyatlarının sert yükseliş göstermesi ve jeopolitik belirsizlik nedeniyle turizm gelirlerinin olumsuz etkileneceği beklentisi de TL’yi zayıflatan gelişmeler olarak ön plana çıkmaktadır.

DolarTL için teknik yorum paylaşan Forex Analistler 14 seviyesinin önemini bir kez daha vurguluyor. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık olması halinde yükseliş potansiyelinin artabileceği ifade ende analistler kısa vadede 13.75 seviyesinin altındaki göründe 13.35’e doğru sarkmaların olabileceğini ifade ediyorlar.

kripto para robotu