Rusya – Ukrayna gerginliğinin küresel borsalara etkisi

telegram

Rusya – Ukrayna bölgesinde artan gerginlik bugün piyasalarda risk iştahını düşürdü. Güvenli liman görevi gören varlıklara ve dolara olan talep artıyorken riskli varlıklardan kaçış takip ediliyor.

Dün Rusya ve Ukrayna heyeti arasında gerçekleşen görüşmeden sivillerin tahliyesi için ortak insani koridor oluşturulması kararı alındı ve görüşmelerin devamına karar verildi. Ancak, bölgede sıcak çatışma devam ediyor. Bu sabah itibarıyla sıcak çatışmanın Avrupa’nın en büyük nükleer santrali için tehlike oluşturması risk iştahını olumsuz etkiledi. Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın en büyük ve dünyanın en büyük 10 nükleer santralinden biri olarak biliniyor.

kripto para robotu

Sıcak çatışmaların devam etmesi ve haftanın son işlem günü olması ile bu sabah Asya borsalarında %1’i aşan kayıplar takip ediliyor. Tokyo Borsasında kayıplar %2’yi aşarken, Hong Kong Borsasında kayıplar %3’e yaklaştı. ABD vadeli işlemleri de bu sabah negatif bir tablo çiziyor. Nasdaq vadelisi %2 aşağıda, S&P 500 %1’e yakın değer kaybetti.

Forex analistleri S&P 500 endeksinde 50 haftalık hareketli ortalamanın bulunduğu 4403 seviyesi üzerinde seyirler görülmeden alım için aceleci davranmamak gerektiğini belirtiyor. 4403 altındaki seyirlerin devamında 4270 seviyesi destek görevi görebilir.

kripto para robotu