Ukrayna’ya operasyon sonrası piyasaların görünümü

telegram

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğu bölgesinde bulunan Donass’a askeri operasyon başlattıklarını açıkladı. Bölgede tansiyonun yükseldiği takip ediliyor.

Putin, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı yönetimlerin Rusya’dan askeri yardım talebinde bulunduklarını belirterek askeri operasyon düzenlemeye karar verdiklerini belirtti. Putin’in açıklaması operayon hareketinin ardından dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

kripto para robotu

Avrupa Komisyonu, Rus ekonomisinin stratejik sektörlerine ve bankalarına yaptırım uygulayacağız açıklamasında bulundu. İngiltere’den Rusya en büyük ve ağır yaptırım paketini görecek açıklaması gelirken, bugün NATO büyükelçilikleri olağanüstü bir toplantı gerçekleştirecek.

ABD Başkanı Biden ise Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Rusya’nın askeri operasyon hamlesinden sonra Avrupa ve ABD’nin Rusya’ya karşı uygulayacağı yaptırımların şiddeti piyasanın takibinde olacak. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin, Ukrayna’ya askeri müdahalede bulunan Rus ekonomisini zayıflatacak yaptırımlara hazırlandığını belirterek, bu yaptırımların Rus varlıklarının dondurulması, Rus bankalarının Avrupa’daki mali piyasalara erişiminin engellenmesi gibi hamleleri içerdiğini ifade etti.

Piyasalarda riskten kaçışın hızlandığı takip ediliyor. TSİ 13:00 itibarıyla Moskova Borsası RTS Endeksi’nde kayıplar %26 seviyesinde. ABD vadelilerindeki kayıplar ise %2’yi buldu. Güvenli liman görevi gören varlıklara ilginin arttığı takip ediliyor. Ons altın %2,5 yükselişle 1950$ seviyesini aştı. Doların güçlenmesi ile gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kaybediyor. DolarTL’de 14,20 seviyesi görüldü. Petrol fiyatları ise artan jeopolitik risklerle birlikte yükseliş eğilimini sürdürüyor. Brent petrol 105$’a yaklaşırken, WTI 100$’a yaklaştı.

kripto para robotu